Азовська криза: чи переросте протистояння на морі в збройний конфлікт з Росією

16 листопада 2018, 14:15

Дмитро Дубенський

Росія не зважиться на збройні напади на українські судна, вважає Олег Жданов

РосіяпродовжитьгібриднепротистояннязУкраїноювАзовськомуморі,протезбройнихзіткненьне прогнозується.У тойжечасКиєвутребабулобактивнішезахищатисвоїінтересивморськихакваторіях,зокрема,щостосуєтьсяпитанняморськихдоговорівзРФ.

Про цесайту"Сегодня"розповіввійськовийекспертОлег Жданов,коментуючизаявучленакомітетуРадиФедераціїРФз оборониібезпекиФранцаКлінцевичапро те,що
Росія може вжити заходів у відповідь стосовно України за затримання 15 суден в Азовському морізаїхнезаконнізаходи в портиокупованогоКримуінавітьможепітинаперекриттяморядляукраїнськихсудів.

"Думаю, що цей депутат хоче пальму першості у Жириновського забрати. Раніше лідер ЛДПР весь час виступав, як клоун, з одіозними антиукраїнськими заявами. Тепер вже новий з'явився. Такі заяви – продовження старої історії, і нічого не змінилося з ситуацією в Азовському морі. Скажу, що триває не зовсім зрозуміле протистояння, тому що ми більше схожі на москітів, які катують самі себе. Тому що ми в тій ситуації, яка на сьогоднішній день вибудовується в Азовському морі, не робимо ніяких ефективних кроків у відповідь. Ми не денонсуємо угоду з Росією про визнання і використання Азовського моря як внутрішнього, ми не денонсуємо угоду про квоти на вилов риби, який, до речі, ще більше розширює дії РФ, ніж перший договір. Він дозволяє Росії виловлювати рибу аж до нашого берега. Ми не вводимо норми міжнародного права в Азовському морі. У нас немає поняття "нейтральних вод", немає поняття "морського державного кордону". І виходить, що РФ знущається над нами, як хоче", – аргументував він.

Реклама

В той же час Жданов додав, що плани з будівництва української військово-морської бази в Азовському морівякості відповідіУкраїнинадіїРФ-непростаівитратнаініціатива,наякукрімзначнихкоштівможепітибагаточасу.

"Будівництво бази на сьогодні – популістське гасло, бо немає ні плану цієї бази, ні календарного плану будівництва, і найголовніше – відсутні фінанси. Для прикладу, в Польщі будують базу для військовослужбовців з бригади США вартістю $ 2,5 млрд, і її будівництво займе як мінімум три, а то й п'ять років. А у нас, якщо ми говоримо про військово-морську базу, то уявіть, що крім сухопутної інфраструктури треба фактично побудувати порт: пірси, причали, фарватери, якірні стоянки для кораблів, моли (гідротехнічні захисні споруди для захисту акваторії порту від хвилювання, що примикають одним кінцем до берега – Авт.), хвилерізи. Розумієте, що прив'язати старе ремонтне судно "Донбас" до пірсу в Маріуполі – не означає будівництво там військової бази", – пояснив він.

Якспрогнозуваввійськовийексперт,дообстрілуукраїнськихторговихсуденабовійськовихкораблівнаданомуетапіпротистоянняУкраїниіРФне дійде.

"Росія сьогодні не в тому положенні, особливо в політичному плані, щоб застосовувати силу. Росіяни будуть знущатися таким методом, наприклад, як затримання наших суден під виглядом огляду. До речі, договір про використання Азовського моря як внутрішнього дозволяє Росії оглядати ці судна в інтересах РФ, і ніхто офіційно не може пред'явити претензії Москві. РФ вважає Азов внутрішнім морем за нашим спільним договором, і вважає, що таким чином вона забезпечує власну безпеку. Тому росіяни, користуючись формальним приводом, затримують судна для огляду. А огляд може тривати і 40 хвилин, і 10 годин. Тобто так, як буде дана команда зверху російським військовим. В цьому і полягає парадокс ситуації", – підсумував експерт.

РанішепомічникглавиДержавноїприкордонноїслужбиОлегСлободянзаявляв,чтоМосква бере "на мушку" Азовське море, перегрупувавшичастинукримськогофлотунаазовськийнапрямокдляпосиленнясвоєї військової присутностітам.Зайогословами,РосіяпоступовозбільшуваласвійвійськовийконтингентвАзовськомуморізарахунокЧорноморськогофлоту.

Усвоючергувійськовийексперт,заступникдиректораз міжнародних питаньЦентрудослідженняармії,конверсіїіроззброєнняМихайлоСамусьрозповідав, які шанси у Путіна вторгнутися в Україну з Азова.

Реклама

Нагадаємо, 12 жовтня президент Петро Порошенко ввів в дію рішення РНБО по захисту від Росії на моріідоручивпровестиморський кордонзРФ.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти