Азовська криза: чому Путін пішов на ескалацію і нову агресію проти України

26 листопада 2018, 16:39

Дмитро Дубенський

РФ скористалася м'якою реакцією Заходу на свої дії в Азові і може заблокувати все Чорне море, вважає Олександр Мусієнко

ЗахідніпартнериУкраїниочікуванобудутьдомагатисявідКиєваутриманнявзастосуваннівійськовихконтрзаходівпротиРФпісля захоплення Росією трьох українських суденв в Азовському морі і шести моряківУ тойжечасне слідКиєвуочікуватиіреальноївійськовоїдопомогиз деблокуванняукраїнськихморськихакваторійтадемілітаризаціїчорноморсько-азовськогорегіону.Про цевкоментарісайту"Сегодня"розповівкерівникЦентрувійськово-правовихдослідженьОлександр Мусієнко .

"Мені здається, що Захід буде стримувати Україну від ескалації ситуації і загрози початку великої війни з РФ, як і в 2014 році в ситуації з Кримом. Західні партнери можуть ввести санкції, можуть дати Україні якісь катери, обмежене озброєння, але не думаю, що на Заході схвалять якісь наступальні операції в Чорному і Азовському морях. Думаю, що до нинішньої ескалації все йшло, оскільки Росія проводить так звану "розвідку боєм". РФ побудувала Кримський міст, подивилася, що їй це фактично зійшло з рук. Так, були санкції, однак вони – чисто символічні і ніякого особливого значення не мають. Далі росіяни почали блокувати українські судна. І не тільки їх, а й торгові судна третіх країн, які заходили в порти Азовського моря – Маріуполь і Бердянськ. Подивилися, що і це їм зараз сходить з рук. Тепер вони вирішили брати на абордаж і обстрілювати українські кораблі, щоб перевірити, як буде себе поводити Україна: чи буде відкривати вогнем, які буде застосовувати радикальні заходи і чи буде робити якісь кроки у відповідь. Подивилися, що не застосовує заходів, а, отже, це РФ ще більше розв'язує руки для проведення своєї політики щодо встановлення поступового контролю на Азовському морі, і можливо, в подальшому – над Чорним морем", – пояснив він.

Реклама

Якнагадавексперт,ранішеСШАпередалиУкраїнідвавійськові катерибереговоїохоронитипу"Айленд",такожШтатиможутьзбільшитичислопереданихбойовихвійськово-морськиходиниць,арядкраїнпропонуєукраїнській сторонівійськовудопомогу.Однак,зайогословами,самКиївстримуєїїотриманняі неефективнорозпоряджається отриманою технікоюіозброєннями.

"Наскільки мені відомо, передані "Айленди" до цих пір не з'явилися в Україні, і американські експерти кажуть, що це сталося з вини саме української сторони, що не транспортує їх, не оплачуючи витрати на їх передислокацію. Але при цьому зараз йде мова, що американці готові передати Україні інші військові катери, звичайно, не нові, проте цей було б теж кроком щодо посилення нашої обороноздатності. Крім того, Данія і деякі скандинавські країни готові вести мову про те, щоб надавати або продавати Україні військові катери і кораблі, можливо, навіть на умовах кредиту з відстрочкою виплат платежів. Але знову ж таки, ми не чуємо, яка ситуація вирішується в цьому напрямку", – сказав Мусієнко.

Тимчасом,якдодавкерівникЦентрувійськово-правовихдосліджень,західніпартнериУкраїнипрекраснознаютьірозуміютьситуаціювАзовськомуіЧорномуморях,адеякістратегічніпартнериКиєвапропонуютьконкретнікрокиподеескалаціїАзовськогокризи.

"Так, міністр оборони Великобританії Гевін Вільямсон близько місяця тому, коли відвідував Київ, говорив, що мета РФ може полягати в блокуванні не тільки Азовського моря, а й Чорного. Отже, Британія як варіант може розглядати збільшення її військової присутності в чорноморській акваторії, відправивши туди бойові кораблі з особовим складом для допомоги Україні в патрулюванні. Але говорити зараз про якусь іншу військову підтримку, мені здається, поки що ще рано. Незважаючи на те, що Київ, звичайно, має потребу в ній і робить відповідні заяви. Думаю, що багато в чому розвиток ситуації буде залежати від стратегії, яку обере керівництво України, запропонує і роз'яснить нашим західним партнерам. Тобто ми повинні пояснити, що, якщо нам потрібна для стримування РФ допомога у вигляді кораблів та іншої військової техніки, Україна повинна крок за кроком розписати кроки протидії РФ, а не нападу на неї. Ось що цікавить наших західних партнерів. Тому що ми не завжди виглядаємо зрозумілими і прогнозованими. З одного боку, ми говоримо, що виступаємо за політику дипломатичних переговорів і вимагаємо санкцій, а з іншого боку ми зараз намагаємося ввести воєнний стан. Все це треба пояснювати країнам Заходу", – уточнив Мусієнко.

56_12

Дивіться сьогодні випуски телеканалу "Україна": "Агресія Росії в Азовському морі: чим відповість Україна?" о 19:00 і 23:00.

Реклама

Нагадаємо, в Азовському морі 25 листопада стався напад росіян на групу українських військових корабліврейдовийбуксир"ЯниКапу"ідвамалихброньованихартилерійськихкатери"Бердянськ"і"Нікополь"були захопленіспецназомкраїниагресора.

Тим часом в Росії вибухнули новою істерикою після того, що наробили в Азові, і всю провину з себе перекладають на Україну- МосквазакликаєУкраїнузабезпечитибезпекупосольстваРосіївКиєві,деактивістипалилипокришкиівлаштувалибурхливіпротестипротиросійськоїагресіївАзовськомуморі.

При цьому ризик воєнного стану вдарив по українських акціях і євробондах курснайбільшліквіднихакційукраїнськихкомпаній,що торгуютьсяназакордонних майданчиках,знижуєтьсяпередпризначенимна 16:00засіданнямВерховноїРадиз питаннявведеннявУкраїнівоєнного стану.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти