Інтерв'ю Арсена Авакова: Боятися варто усім недобросовісним чиновникам – ведуться розслідування і на митниці, і в податковій, і в Міноборони

Міністр внутрішніх справ в інтерв'ю програмі "События недели" на каналі "Україна" розповів про резонансне затримання чиновників ДСНС, реформу системи МВС, а також прокоментував дії Коломойського щодо захоплення озброєними людьми "Укртранснафти" і "Укрнафти"

- Арсене Борисовичу, розкажіть про найбільш срезонансну подію тижня – затримання прямо на засіданні уряду, в прямому ефірі, чиновника 1 рангу. Поясніть, чому ви так поспішали?

- На мій погляд, публічне затримання – це, насамперед, ефективність. Я хотів досягти двох цілей, і прем'єр Яценюк, коли я йому доповів про сформовану ситуацію, відреагував так само. Ми прийняли рішення зробити це публічно. Слідчі наполягали діяти швидко, щоб ситуація не відійшла, і щоб, як зазвичай, злочинець не виявився "між крапель", вийшовши з ситуації сухим.

Реклама

- А у вас була інформація, що Бочковський може виїхати кудись?

- У нас була така інформація. Але система наша, на жаль, і тут треба говорити правду, і в МВС, і в прокуратурі, і в судах все ще настільки нестійка, хтось скаже прогнила, що не завжди можна досягти ефекту. Тому ми вирішили діяти швидко. У нас були вичерпні докази. Я не знаю жодної такої корупційної справи в країні за останній час, де б докази були настільки переконливі. Обшуки, які пройшли в цей день, підтвердили наші очікування, і тому ми прийняли рішення про затримання. Для чого публічно? Тому що це публічне щеплення всім корупціонерам. Це символ, який показує, що старі правила змінилися, тепер буде по-іншому. Це така превенція, як кажуть юристи, всім тим, хто тільки збирався почати красти. І останнє, я як міністр розумів, що у мене не буде легкого шляху ні в доказовій базі, ні по шляху судовому. Таким чином, і я як міністр, і прем'єр-міністр апелювали до суспільства. Ми хочемо підтримки суспільства в цьому процесі. І хочемо громадського нагляду за цим процесом з тим, щоб ніякі "договорняки", як прийнято говорити, ніякі домовленості відкриті і приховані не давали можливості уникнути покарання корупціонерам.

- Тим не менш, рішення про арешт Бочковського було прийнято тільки після того, як ви провели розширену колегію МВС та слідчі дії з обласними чиновниками ДСНС. Багато компромату зібрали?

Реклама

- Так, багато. У нас дійсно були деякі нюанси, коли матеріали йшли від слідства до суду. І ми прийняли рішення з Генеральним прокурором про те, що слід доповнити позовні вимоги. Тому було пред'явлено нову підозру, більш розширену. І коли пішло клопотання до суду про арешт, воно було теж розширене. Тобто крім статті сто дев'яносто першої "Розкрадання", коли ми показували схему розкрадання на закупівлях з доведенням їх зверху через офшорні компанії до кредитної картки керівника держслужби, ми до цієї ситуації додали ще вимагання грошей у своїх підлеглих. Це будувалося на двох речах – на вилучених документах, де були записки, як я думаю, пана Стоєцького, першого заступника Бочковського, де він зазначав, з кого скільки. Така записка у мене є. Ось один з примірників: ось область, ось гроші, а тут – куди вони йшли (показує, – Ред.).

- І куди вони йшли?

- У різні місця. Ось якийсь Моргун на Різницькій. Ось Стоєцький на Грушевського. Хтось у Мін'юсті отримував і так далі. Це довга справа, тому вона буде отримувати опір. Ми додали ще пункти звинувачення, в результаті чого в суботу суд ухвалив рішення про арешт і Бочковського, і Стоєцького, визначивши паралельно, як вимагає закон, і суму застави. Слідство триватиме, а епізоди додаватися, тому що в ніч з п'ятниці на суботу після колегії МВС, де ми дуже відверто і жорстко вели розмову по корупційних позиціях, ряд обласних начальників ДСНС прийняли рішення не приховувати кричущі факти корупції і заявили про це публічно, на допиті зі слідчими, в тому числі, і на очних ставках поводилися гідно. Безумовно, вони звільняються від відповідальності, оскільки з них вимагали, і вони про це заявили, а пану Бочковському доведеться пояснюватися, як і пану Стоєцькому. Я розраховую, що справа не піде тихо. До нас надійдуть дані державного фінмоніторингу і дані наших колег з ФБР про гроші, які розташовані в зоні юрисдикції США через офшорну зону Нью-Джерсі. І це все отримає свій подальший розвиток. Ми з'ясуємо, хто власник другої офшорної компанії, яка фігурує у схемі.

Реклама

- А хто власник першої?

- Це Стоєцький і Бочковський. І з цієї простої причини ми прийняли рішення продовжувати інформувати громадськість. Мені багато юристів кажуть: це поза правовим полем. А я скажу по-іншому – це поза полем традицій, які у нас були в країні раніше, але ми не порушуємо процесуальних дій. Вони йдуть паралельно, а я як міністр і політична фігура маю право звертатися до суспільства. Ось так я і буду діяти далі. Я шукаю підтримки і людей, і членів уряду. Прем'єр підтримує мене в цьому.

- Чому Ви так ретельно зайнялися саме Державною службою з надзвичайних ситуацій? У нас на митниці, в податковій, в Міноборони або МОЗ рівень корупції нижчий, ніж у НС?

- На жаль, не нижчим. І навряд чи мені варто анонсувати, що ведуться розслідування і там, де ви сказали, і в Міністерстві сільського господарства, у Міністерстві екології ми спостерігаємо деякі процеси, і в Фінансової інспекції, і в Державній фіскальної службі. Скрізь йдуть перевірки, це нормальний процес. Просто тут ми зіткнулися з кричущим порушенням. Крім того, ДСНС тепер належить до сфери відання та управління міністра внутрішніх справ, тому я дозволив собі настільки енергійні і швидкі заходи. Не думаю, що це епізод, який не матиме продовження. На жаль, наша державна система така, що корупції багато, тому все буде мати продовження і в тих відомствах, про які ви сказали в тому числі.

- Уточніть, чиновникам яких відомств тепер сидіти і боятися?

- Усіх. Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам. Ті, хто працює сумлінно можуть розраховувати на лояльність і адекватність перевіряючих. Принаймні, з нашого боку.

Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам.

- Є окреме доручення прем'єр-міністра перевірити і митницю, і податкову?

- Більше того, коли ми підводили підсумки колегії, то прийняли рішення, що відповідно до розпорядження прем'єр-міністра, створимо в МВС спеціальні групи, навіть жаргон застосували – "летючі бригади", де будуть високомотивовані слідчі, які виїжджатимуть на місце, припустимо, в Одесу чи у Львівську область, або в Чернівці.

- А що значить "високомотивовані слідчі"?

- Це слідчі з хорошою системою оплати, які будуть думати про те, щоб відпрацювати свої гроші, які їм платить держава. Ми створюємо нову поліцію, починаючи з патрульної служби, служби дільничних, прибираємо з поля ДАІ, прибираємо репресивний апарат ВБОЗ. Але паралельно, міняючи структуру, ми збільшуємо зарплати. Новий патрульний буде отримувати 8-10 тисяч гривень, слідчий високого рангу, який займається особливо важливими справами, повинен отримувати 20-30 тисяч гривень. Тобто ми змінюємо не тільки структуру та підходи, а й внутрішню мотивацію. В іншому випадку нічого не вийде. Слідчий за 2000 гривень не може розслідувати мільярдні махінації, тому що його будуть вульгарно купувати. Ось ці всі процеси йдуть паралельно і в цьому складнощі і величезні виклики часу. Тут треба все це поєднувати. І нікуди не подітися без державної підтримки – раз, без підтримки перших посадових осіб держави – два, і нікуди не дітися без суспільної підтримки. Тому я апелюю до суспільства, виходжу на телебачення, проводжу публічні арешти і вважаю, що це доречно зараз.

- А гроші на фінансування ось таких "летючих бригад" вже є?

- Ми домовилися з прем'єр-міністром, що це відбуватиметься в рамках існуючого бюджету. Відносно скорочення чисельності апарату міліції, то ми вивільняємо деяку кількість коштів, що нам дозволить в рамках бюджету збільшувати зарплату справжнім професіоналам. Крім того, прем'єр-міністр сказав про це на колегії – подавайте обґрунтовані заявки і він готовий проводити в бюджет і в рамках резервного фонду, і в рамках системних змін підвищення зарплати для таких слідчих і груп, які займатимуться викоріненням корупції.

- З якого часу почнуть працювати "летючі бригади"?

- У понеділок я подам відповідний документ в уряд, де буду просити додаткові гроші на такі бригади.

- Ви не довіряєте правоохоронним органам на місцях, які не можуть заарештовувати своїх місцевих корупціонерів, тому посилаєте бригади фахівців з Києва?

- Ні. Я думаю, що за деякими схемами приїжджатиме фахівець з Києва, припустимо до Харкова. А за деякими схемами з Харкова буде приїжджати фахівець в невелике місто Чугуїв. І це нормальна ситуація делегування рівнів повноважень. Людина слабка, і їй доводиться думати і про себе, і про свою сім'ю. Тому хай краще подумає держава, ніж її купуватиме великий корупціонер.

- Ми були свідками, як люди у військовій формі під проводом колишнього губернатора Ігоря Коломойського фактично захоплювали офіс держкомпанії "Укртранснафта". Додайте до цього ситуацію з "Укрнафтою"... Реакція МВС на дії колишнього чиновника буде?

- Тут Ігор Коломойський діяв більше емоційно, ніж як державний службовець. Саме тому і догану отримав, і відповідну реакцію. Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність. Більше того, я змушений був більш детально говорити про трактування, як може себе вести охоронна компанія в цілому по всій країні. Охоронна компанія не має права на носіння вогнепальної зброї. Це виключне право належить тільки міліції, військовим і СБУ. Більше нікому. Охоронна компанія не має паралельно права використовувати приватну зброю тих людей, які там працюють. Не може на роботу, на охорону об'єкта прийти людина зі своєю мисливською рушницею. Це категорично заборонено. Це буде призводити до позбавлення ліцензії компанії і заборони на носіння зброї у приватної особи, а також вилучення цієї мисливської зброї. Таке роз'яснення ми розіслали всім найбільшим операторам охоронного ринку, дали добу на приведення в порядок цього питання, і ми отримали вичерпне підпорядкування. У нас немає жодної компанії, яка б не прийняла ці наші умови. Більше того, три компанії ми позбавили ліцензії за фактом порушень, які ви бачили. У тому числі і компанію "Січ", співробітники якої виявилися замішані в інциденті під Волновахою, коли був убитий співробітник СБУ.

Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність.

- Коли будуть розблоковані офісні будівлі державних компаній?

- На сьогоднішній день ми не маємо проблем з ситуацією навколо "Транснафти" і "Укрнафти". Обидві компанії уклали прямі відповідні угоди з Державною службою охорони (ДСО), це міліцейська функція. І ті охоронні фірми, які паралельно з ДСО мають угоди з охорони з цими компаніями, вибудовують їх виключно в контексті прямого співробітництва з міліцією. Більше того, Кабмін на останньому засіданні прийняв відповідне рішення, де рекомендовано всі державні компанії зі стратегічної частки держави та всі найбільші стратегічні об'єкти перевести виключно під охорону ДСО, щоб і надалі попереджати подібні інциденти. На це знадобиться деякий час, потрібно підготувати перелік таких об'єктів, але ми цей процес вже розпочали. І в числі перших об'єктів тут будуть морські порти України. Тим більше, що ми таким чином істотно припинемо потік контрабанди.

Дивіться інформаційно-аналітичну програму "События недели"на офіційному сайті каналу, а також на сайті відеоресурсу oll.tv і на новинному порталі segodnya.ua.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51063.75

Bitcoin Cash (BCH)

260.78

Binance Coin (BNB)

378.58

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.6

Litecoin (LTC)

68.37

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти