Активісти просять Гройсмана взяти під особистий контроль закупівлю ліків міжнародними організаціями

19 липня 2016, 11:57

Процедуру блокують чиновники МОЗ, вважають експерти

Громадські організації вимагають від прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана втрутитися в процес передачі закупівель ліків міжнародним організаціям на 2016 рік і зупинити штучне блокування Міністерством охорони здоров'я нового закупівельного циклу.

Реклама

Про це йдеться у відкритому листі до прем'єра, оприлюдненому Антикорупційною групою Реанімаційне Пакета Реформ (РПР), БФ "Пацієнти України" та ГО "Центр протидії корупції".

За словами активістів, чиновники МОЗ голосно і публічно почали закупівельний цикл 2016 року, направивши міжнародним організаціям відповідні контракти. Втім, на практиці документи виявилися низької якості, а окремі пункти в них такими, що суперечать українському законодавству і здоровому глузду.

Фактично чиновники МОЗ пропонують міжнародним організаціям підписати угоди, які неможливо виконати.

Зокрема, в контрактах йдеться про необхідність поставити 100% препаратів не пізніше 90 днів з моменту підписання контракту. Це є дискримінаційною нормою для учасників торгів і автоматично призведе до підвищення закупівельної вартості ліків. Крім того, за українським законодавством всі постачальники мають вдвічі більший термін поставки, а саме – 180 днів з моменту оплати.

Реклама

90-printscreen_01

"Керівництво МОЗ красиво відзвітувало про надіслані міжнародників контракти, проте забули сказати, що були суттєво змінені їхні умови порівняно з минулим роком. Змінили так, щоб виключити швидке підписання цих контрактів з боку міжнародних організацій, чиї юристи вичитують кожну кому. Зроблено це навмисно – щоб піти в довгу переговорну процедуру, затягнути час і ще раз всім показати, що процес гальмують міжнародники, а не чиновники МОЗ, які в таких важливих контрактах допускають не тільки фактологічні, а також граматичні помилки", – стверджує Віталій Шабунін, голова правління "Центру протидії корупції".

Активісти проаналізували розіслані міжнародним організаціям контракти і встановили ряд грубих помилок і небажаних положень, скопійованих з торішніх контрактів. Так, контактною особою в контрактах вказано колишній заступник Міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець, який звільнився ще в червні. А курс валюти для британського агентства пропонують рахувати за "внутрішнім обмінним курсом валют ООН". Все це вказує на те, що керівництво Міністерства охорони здоров'я навіть не дивилося, що і кому розсилав.

1_03

В тренді
Вирішував із Путіним кримські справи і хотів платити податки в РФ. Баканов про підозру Медведчуку

"Це неприпустимо і може вилитися в дипломатичний скандал, коли від імені держави структурам ООН розсилаються контракти з грубими помилками, – стверджує Ярослав Юрчишин, головний експерт Антикорупційної групи Реанімаційного Пакета Реформ. – Ми впевнені, що це робиться для того, щоб максимально відтягувати процес підписання договорів, адже зрозуміло, що жодна міжнародна структура не підпише такі договори".

Реклама

2_06

Слід зазначити, що міжнародні організації ще в травні поточного року першими надіслали рамкові контракти-пропозиції, за якими планувалося почати новий закупівельний рік. Втім, в міністерстві їх проігнорували і лише через кілька місяців надіслали свої неякісні варіанти угод. У відповідь на це міжнародні організації повідомили МОЗ про неможливість підписання договорів, які суперечать українському законодавству.

"Пацієнти не хочуть опинитися в тій же ситуації, в якій опинилися в минулому році, коли закупівлі міжнародним організаціям було передано тільки в грудні, – пояснює Ольга Стефанишина, Виконавчий директор БФ "Пацієнти України". – Ми бачимо відвертий саботаж цього процесу з боку МОЗ, адже штучно створюються труднощі на першому етапі – підписання договорів. Економія в майже 800 млн грн, кошти з яких в цьому році змогли закупити більше ліків, доводить ефективність роботи міжнародних організацій. Тому пацієнти вимагають від уряду в найкоротші терміни підписати ефективні контракти з міжнародними організаціями та перерахувати їм кошти".

У своєму зверненні активісти нагадали про обіцянку в.о. Міністра охорони здоров'я Віктора Шафранського підписати контракти і перерахувати міжнародним організаціям кошти на закупівлю ліків на 2016 рік до 20 липня. Для цього Кабінету Міністрів слід розглянути і затвердити зміни в нормативно-правові акти, які поліпшать процес міжнародних закупівель ліків і вакцин в 2016 році.

Також активісти вимагають провести внутрішнє розслідування в зв'язку зі службовою недбалістю співробітників МОЗ, причетних до підготовки неякісних контрактів і залучити їх до дисциплінарної відповідальності.

Реклама

Громадськість в своєму зверненні зазначає, що процес закупівлі ліків міжнародними організаціями на 2016 рік повинен початися до кінця липня поточного року, як це було публічно обіцяно МОЗ. В іншому випадку проблеми з несвоєчасною поставкою ліків важкохворим в 2016 році уникнути не вдасться.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти