Адвокат Новіков про "закон Савченко": Те, що вбивця може вийти і знову вбити, було зрозуміло з самого початку

10 червня 2016, 08:11

За його словами, гуманізм був не основним пунктом для роботи над "законом Савченко"

"Закон Савченко", який прирівнює один день попереднього ув'язнення в ізоляторі до двох днів відбування покарання у в'язниці, потрібно було прийняти, а подальше його втілення – питання підгонки Кримінального кодексу. Про це заявив адвокат Ілля Новіков в коментарі виданню "ГОРДОН".

Реклама

"Те, що такі ситуації будуть виникати – коли який-небудь убивця вийде і кого-небудь вб'є, або насильник зґвалтує – це було зрозуміло з самого початку, коли ми тільки обговорювали цю ідею з Надією... Це було одним з важливих питань, що ми будемо робити тоді тощо. Але існували важливі резони, які нас тоді спонукали почати працювати над законом", – зазначив він.

За його словами, гуманізм був не основним пунктом для роботи над "законом Савченко".

"Є три основних резони, і гуманізм, про який всі говорять, – на третьому місці, а то й на п'ятому. А на першому – несправедлива ситуація, яка полягає в тому, що кримінальний закон відміряє покарання у вигляді позбавлення волі в роки перебування в колонії... і колонія теж не санаторій, але СІЗО це просто чотири сирі стіни і година роботи в день. і знаходження в СІЗО більше року абсолютно непоправно губить здоров'я", – уточнив адвокат.

Новіков наголосив, що "закон Савченко" покликаний усунути несправедливу нерівність між засудженими за умовами, в яких вони відбувають покарання.

Реклама

"Уявіть ситуацію: двох осіб засудили однаково, припустимо, на шість років. Один просидів в СІЗО рік, інший – три роки. І для України це не виняткова ситуація. Один геть угробив здоров'я, другий теж втрат зазнав, але не таких, як перший. Але це вважається як щось однакове. Ось закон може бути недосконалим, занадто м'яким або суворим, але закон не повинен влаштовувати таку лотерею між людьми. Ось цей перекіс потрібно обов'язково усунути", – вважає він.

Адвокат уточнив, що раніше не було формули для підрахунку відповідного скорочення терміну відбування покарання.

"Ніхто не може виразно порахувати коефіцієнт: два дня в колонії – це скільки днів в СІЗО? У цій частині абсолютно умовне рішення, без наукового обґрунтування. Колись в СРСР було два дні за один, до цього порядку ми і повернулися. Може бути, треба було менше, але просто ніяку базу під це підвести неможливо. Тому взяли круглу цифру – один на два", – пояснив він.

За словами Новикова, ув'язнені, яким по "закону Савченко" зменшили термін ув'язнення, вийшли на волю умовно-достроково, не по помилуванню.

"Ті люди, які не встигли відсидіти повністю свій термін на момент прийняття закону в грудні 2015 року, хто перебував або в колонії, або в СІЗО – їм термін перебування в ув'язненні перерахували заднім числом. І ці люди вийшли умовно-достроково, не по помилуванню... Цифри, які їм суд нарахував – вони залишилися. Хто відсидів багато, отримав велику знижку, хто мало – малу", – розповів він.

Реклама

Адвокат підкреслив, що другим важливим моментом для прийняття "закону Савченко" була необхідність змусити слідчих працювати, а не "чесати ріпу".

"Другий резон: слідчі дуже потребували тому, щоб їм не давали сидіти склавши руки, поки людина сидить в СІЗО. Слідчий, який домагається приміщення фігуранта в СІЗО, до того як у останнього закінчується черговий термін ув'язнення, може сидіти склавши руки і нічого не робити. Ось ця норма "день за два" дуже напружує і дисциплінує навіть не самих слідчих, а їх начальників ... Особливо там, де стосується порівняно не важких справ, коли можна просто відсидіти в СІЗО, поки слідчі "чешуть ріпу" і думають "пред'являти – не пред'являти". Тобто це процесуальний інструмент", – зазначив він.

Адвокат вважає, що на поточний момент переробляти "закон Савченко" немає сенсу.

"Ось та ситуація, яка відбувалася на момент прийняття цього закону, вже зникла. Всі, хто на грудень 2015 року перебував у в'язниці, всіх вже перерахували. А якщо зараз цей закон переробити, як пропонують, щоб не ставився до тяжких злочинів, тоді у всіх, у кого спробують цю пільгу відняти, з'явиться хороший шанс в Конституційному Суді просто відстояти те, що пільги назад не віднімають. Якщо говорять, що поправку до закону потрібно прийняти заради того, щоб хтось конкретно не вийшов з в'язниці, то так це не працюватиме", – пояснив він.

В тренді
Never again, а не 9 травня. Зеленський вшанував жертв Другої світової війни

На думку Новікова, потрібно міняти не "закон Савченко", а необхідні статті Кримінального кодексу.

Реклама

"Є серйозний запит, я думаю, що українське суспільство бачить необхідність у тому, щоб вбивці і насильники сиділи. Це передбачає перегляд статті Кримінального кодексу, особливо в частині покарань. І спроби говорити, що" закон Савченко "прорвав якусь греблю – це певна спекуляція... Як юрист вважаю, що цей закон потрібно було прийняти, а далі – питання підгонки Кримінального кодексу. І це дуже складний, масштабне питання. Цим повинні займатися сотні фахівців, які будуть готувати відповідний проект", – вважає він.

Новіков зазначив, що для пострадянських суспільств правильним орієнтиром є жорсткі американські стандарти судової системи.

"У порівнянні з Росією кримінальний процес в Україні зараз дуже навіть непоганий. Я можу порівнювати, бачив те й інше. Потрібно орієнтуватися на стандарти Європи або навіть на Америку... У мене відчуття, що з багатьох причин правильний орієнтир для України – це скоріше Америка, тому що європейці набагато сприятливішим, спокійніше живуть. А для пострадянських суспільств більш жорсткі американські стандарти – це правильний орієнтир. Але я можу й помилятися. Але в будь-якому випадку, є що міняти... Ось той проект судової реформи, який був внесений – це, як перший крок, непогано", – заявив він.

Адвокат підкреслив, що він вважає правильною ідею розробки "закону Савченко".

"Закон Савченко" – це, якщо говорити однією фразою, усунення лотереї... Мені абсолютно не соромно за мою участь в цій історії з законом. Я вважав і вважаю, що це була правильна ідея. Але визнаю право будь-якої людини зі мною не погоджуватися... Так, я розумію суть обурення, що ось цими приватними історіями, коли "Іванов убив Петрова", багато хто незадоволений. Це природно, коли вирішується проблема, обов'язково щось піде не так, щось десь вилізе. Добре ми поступили погано – це кожен вирішує сам для себе. Я вважаю, що добре", – підсумував він.

Президент України Петро Порошенко підписав так званий закон Савченко 23 грудня 2015 року. Суди тепер зобов'язані враховувати засудженим кожен день, проведений в СІЗО, як два дня відбуття покарання.

Згідно з цим законом, 11 січня був звільнений засуджений за хабарництво екс-глава Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич, якого прозвали "суддею-колядником", а незабаром місця позбавлення волі може покинути засуджений за шахрайство і незаконне лікарську діяльність Андрій Слюсарчук, "доктор Пі" .

Всього, за оцінками Державної пенітенціарної служби, в'язниці за "законом Савченко" достроково залишать близько 44 тис. ув'язнених.

Голова Державної пенітенціарної служби України Володимир Палагнюк заявив, що відомство має намір звернутися до Верховної Ради з проханням призупинити дію "закону Савченко". На його думку, в закон потрібно внести суттєві зміни, інакше на свободу вийдуть тисячі людей, засуджених за тяжкі злочини, включаючи вбивства.

27 травня Савченко заявила, що не має наміру ініціювати скасування закону її співавторства.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти