Інтерв'ю з главою Офісу зв'язку НАТО: навіщо Альянс розширюється і які перспективи має Україна

1 червня 2016 7:36

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

У НАТО бачать тільки політичний спосіб врегулювання конфлікту на Донбасі

Агресія Росії в Україні змусила НАТО вжити ряд кроків щодо збільшення рівня присутності міжнародного контингенту в східних країнах-членах Альянсу. Ці дії допоможуть не тільки підвищити обороноздатність НАТО, але і стримуючим механізмом для потенційних агресорів. Про це, а також про підтримку України і важливості виконання Мінських домовленостей в ексклюзивному інтерв'ю Сегодня.ua розповів директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Олександр Вінніков.

Реклама

- Чого варто очікувати Україні від саміту НАТО у Варшаві 8-9 липня?

- У Варшаві пройде засідання Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав і урядів. Це засідання дасть можливість оцінити прогрес реформ в Україні і обговорити нашу спільну роботу з підтримки України в реформуванні сфери безпеки і оборони.

Ми очікуємо два основні результати від зустрічі з Україною на саміті. Перше – спільну політичну заяву, яка підтвердить непохитну підтримку Альянсом українського суверенітету і територіальної цілісності. Затвердження всеосяжного пакету підтримки збільшить нашу практичну допомогу Україні. Це прискорить існуючі зусилля по підтримці і внесе нові елементи в один пакет підтримки, який охопить всі сфери співробітництва НАТО і України.

- Рішення про посилення східного флангу НАТО вже остаточно прийнято?

Реклама

- У відповідь на агресивні дії Росії в Україні, Альянс вже прийняв ряд рішень для посилення своїх захисних можливостей. Це включає План дій щодо забезпечення готовності, який був прийнятий на саміті в Уельсі (в 2014 році – Авт.), і який включає в себе посилення присутності НАТО в східних країнах-членах альянсу, підстава невеликих штаб-квартир цих країнах. Подробиці посилення присутності ще будуть обговорюватися і визначатися лідерами НАТО, але вже ясно, що це буде пропорційно, це захисна дія, і вона буде відповідати нашим міжнародним зобов'язанням.

- Які результати очікуються від цього посилення?

 - Ми побачимо збільшення присутності багатонаціональних військ в наших нових невеликих штаб-квартирах у східних країнах Альянсу. Це збільшення буде не постійним. Ми не порушимо ніяких існуючих зобов'язань. Це основний результат, якого ми очікуємо в області захисту.

Саміт послужить для посилення обороноздатності НАТО, але також це – стримування. А стримування – це ключ до миру. Це утримає будь-якого потенційного агресора від будь-яких думок і ідей щодо атаки країни-члена НАТО, адже атака одного члена НАТО вважається атакою всього Альянсу.

- Посилення східного флангу може якось допомогти Україні?

Не пропусти!
Швейцарія – Туреччина: онлайн матчу Євро-2020 за вихід в плей-оф
Швейцарія і Турція спробують завоювати путівку в плей-оф
Реклама

- Я думаю, це послужить для стабілізації євроатлантичної території, а також для того, щоб стримати будь-яку подальшу російську агресію. Адже Росія йде по шаблону агресивних дій, які почалися в Грузії, продовжилися в Україні, і тривають в міжнародному повітряному просторі і міжнародних водах, іноді навіть з порушенням повітряного простору і територіальних вод НАТО. Як ми бачимо, це частина певної моделі поведінки, і ми робимо дії у відповідь на це для того, щоб попередити подібні агресивні дії в майбутньому. Але також в рамках НАТО ми працюємо з Росією для того, щоб збільшити прозорість військових дій, і в рамках ОБСЄ для того, щоб модернізувати Віденський документ (Міжнародна угода держав-учасниць ОБСЄ, спрямована на реалізацію заходів довіри і безпеки в регіоні – Авт).

- Як в НАТО розцінюють можливість повної імплементації Мінських угод?

 - НАТО підтримує повне виконання Мінських угод. Ми вважаємо, що це єдиний шлях до миру, це єдиний спосіб політичного вирішення конфлікту. Ми закликаємо всі сторони до повного виконання зобов'язань, визначених у Мінську, і підкреслюємо російські зобов'язання в цьому питанні.

- Як в НАТО ставляться до введення поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі, яку нещодавно обговорювала Нормандська четвірка?

- Це питання буде вирішувати Україна і ОБСЄ. Звичайно, ми відстежуємо події. У нас немає активної ролі в цьому процесі. Я думаю, що важливим є те, щоб були повністю виконані Мінські угоди і це включає забезпечення повного доступу спостерігачів ОБСЄ до української території. І, звичайно, щоб Росія припинила підтримку сепаратистів зброєю, грошима і обладнанням. Це прямий обов'язок Росії, який повинен бути виконаний.

Реклама

- На думку альянсу, які є шляхи розвитку конфлікту на Донбасі?

- На нашу думку, Мінський процес – це єдиний спосіб, заснований на політичному врегулюванні. Тому ми його підтримуємо, і, повторюся, закликаємо всі сторони повністю виконати свої зобов'язання. На жаль, в останні тижні і місяці ми бачимо збільшення кількості порушень припинення вогню, на яке ми сподівалися кілька місяців тому. І це, звичайно, викликає у нас велике занепокоєння, і ми повторюємо про необхідність виконувати Мінські домовленості, починаючи з повного і стійкого припинення вогню.

Ми підтримуємо будь-які зусилля, які можуть привести до політичного врегулювання конфлікту. Ми не бачимо військового рішення для нього. І НАТО підтримує всі зусилля для досягнення стійкого миру.

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Зеленського і Байдена в Білому Домі: що відомо

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти