4 тис. добровольців на добу, життя в наметах і героїзм в мирному житті: що потрібно знати про Нацгвардію

26 березня 2019, 17:06

26 березня 2019 року – п'ятирічний ювілей Національної гвардії України

День Національної гвардії України був встановлений указом президента України Петра Порошенка № 148/2015 від 18 березня 2015 року з урахуванням значення і ролі Нацгвардії на виконання завдань із забезпечення державної безпеки і оборони держави.

Реклама

Нацгвардія з'явилася як реакція українських патріотів на окупацію Криму (включаючи бійців Самооборони Майдану, які влилися в нову структуру), так що не варто плутати "нову" Національну гвардію, створену в березні 2014 року, зі "старою", яка існувала на базі Внутрішніх військ України і була розформована в січні 2000 року.

Бійці цієї структури одними з перших стали на захист української держави в 2014 році. Це Національна гвардія брала участь в боях за Слов'янськ у квітні 2014 року і в боях за Маріуполь – в травні, прийнявши на себе перший вогонь війни на Донбасі. За п'ять років війни Нацгвардія втратила на Донбасі понад 200 осіб загиблими, а більше 800 отримали поранення. Про це написав у Facebook речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко.

"1364 бійці відзначені державними нагородами, в тому числі 188 посмертно; три Герої України (посмертно) – генерал-майор Сергій Кульчицький, лейтенант Богдан Завада, солдат Євген Тельнов. Всього 219 загиблих в АТО і ООС, 812 поранених і травмованих на війні, 14 зниклих без вести", – повідомив Шевченко.

Реклама

За його словами, на сьогоднішній день кількість особового складу НГУ налічує 45 тисяч бійців, проте законом передбачено збільшення до 60 тисяч в разі потреби. Відзначається, що із загальної кількості 34,5 тис. осіб – учасники бойових дій.

26 березня 2019 року перші особи держави привітали Національну гвардію з професійним святом. Президент Петро Порошенко зазначив, що нацгвардійці на початку війни з РФ дуже допомогли Збройним силам відбивати агресію.

"Саме ви одні з перших стали на захист недоторканності держави. Саме ви одні з перших дали відсіч російській агресії проти України і підставили братнє плече Збройним силам, які тоді тільки почали відроджуватися. Від імені мільйонів українців щиро вітаю відважних воїнів у день вашого професійного свята. Дякую вам за службу народу України", – написав Порошенко.

Давайте згадаємо, як все починалося.

Реклама

Завдання і цілі

Про те, що в Україні знову з'явиться Національна Гвардія стало відомо в березні 2014 року. Рішення за основу і в цілому підтримали 262 народних депутати.

14 березня 2014 року виконуючий обов'язки президента України спікер Верховної Ради Олександр Турчинов підписав закон № 876-VII "Про Національну гвардію України". Згідно з цим законом, Національна гвардія України формувалася на основі внутрішніх військ (ВВ) Міністерства внутрішніх справ і представляла собою військове формування з правоохоронними функціями, яке входить в систему МВС. Чисельність Національної гвардії – до 60 тисячі осіб.

Тоді ж стало відомо, що робитиме Національна гвардія України. Відповідно до законопроекту, Національна гвардія призначена для виконання завдань із захисту і охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами в забезпеченні державної безпеки і захист державного кордону, припиненні терористичної діяльності, а також діяльності незаконних воєнізованих або озброєних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій.

Основні завдання Національної Гвардії наступні:

  • захист конституційного ладу, цілісності її території від спроб змінити їх насильницьким шляхом;
  • охорона і оборона важливих державних об'єктів, зокрема атомних електростанцій, дипломатичних і консульських представництв іноземних держав на території України;
  • участь у підтримці режиму надзвичайного стану в порядку, як це передбачає законодавство України;
  • участь в ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих;
  • супровід спеціальних вантажів;
  • участь в охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю;
  • надання допомоги Державній прикордонній службі в затриманні порушників державного кордону України силами частин, дислокованих в прикордонних районах;
  • участь в бойових діях по відсічі збройної агресії;
  • участь в боротьбі з тероризмом.

"Ми не на курорт приїхали, а батьківщину захищати"

Реклама

Вже до 18-березня 2014 року в Національну гвардію записалися понад 4 тис осіб – і це всього лише за кілька днів роботи вербувальних пунктів по набору в Національну гвардію.

"За добу роботи вербувальних пунктів по набору в Національну гвардію в них записалося понад 4 тисячі осіб. Сьогодні був в навчальному центрі Національної гвардії України в селі Нові Петрівці Київської області. Зараз там проходять підготовку понад 500 добровольців з числа бійців самооборони", – написав глава МВС Арсен Аваков на своїй сторінці в Facebook.

Міністр особисто поспілкувався з ними. Новобранці запевнили Авакова, що вони всім забезпечені.

Фото: Олександр Яремчук

За словами Авакова, добровольці вивчали вогневу підготовку і матеріальну частину зброї, а також мали практичні заняття. Зокрема, стріляли з різного виду стрілецької зброї, а також займалися фізичною підготовкою.

Як проходило навчання, розповідав сайт "Сегодня" в спеціальному матеріалі "Під Києвом добровольців з Майдану вчать стріляти з гранатометів".

"Серед новобранців багато медиків, інженерів, вчителів. Для бійців проводять політінформацію, розповідають останні новини про Крим. Ми привезли бійцям пару блоків сигарет, і перший відразу "розлетівся" по сотнях. Кажуть, що тут не вистачає змінної білизни, ложок, серветок і щіток для взуття.

Живуть новобранці в військових двадцятимісних наметах: тридцять таких тимчасових жител встановили контрактники. Вкриваються армійськими ковдрами. Миються водою з під крана, але новобранцям обіцяли скоро зводити їх в баню. Годують просто – на обід була каша з тушонкою і суп, на Майдані їжа була кращою. Але ми сюди не на курорт приїхали, – підкреслюють добровольці, – а Батьківщину захищати", – писав сайт" Сегодня "18 березня 2014 року.

Насамперед новостворена Нацгвардія взяла під охорону газотранспортну систему УкраїниЯк повідомили 16 березня 2014 року в МВС України, на виконання доручення Прем'єр-міністра України, Національна гвардія України та СБУ взяли під особливу охорону та повний контроль газотранспортну і газорозподільну системи України.

"Дане рішення ухвалене для забезпечення безпеки і безперебійної роботи найважливішого інфраструктурного об'єкта країни", – говорилося в заяві прес-служби МВС.

А до червня 2014 року був сформований вже 4 батальйони резервістів Нацгвардії

"В процесі підготовки резервістів ми набуваємо досвіду роботи з цією категорією військовослужбовців і постійно вдосконалюємо процес їх навчання. Наприклад, другий батальйон має іншу, не таку як перший, організаційну структуру", – сказав перший заступник командувача, начальник штабу Нацгвардії генерал-майор Олександр Кривенко.

Героїзм на війні і в повсякденному житті

Вітаючи Національну гвардію з четвертою річницею секретар Ради Національної безпеки і оборони Олександр Турчинов згадував у 2018 році, що спочатку "не було техніки, важкого озброєння, але були мужність і героїзм, що дозволило зупинити агресора і почати звільнення України".

А голова Верховної Ради Андрій Парубій зазначив, що бійці НГУ не тільки воювали з агресором, а й наводили порядок вже на звільнених територіях.

"Бійці Нацгвардії з перших днів брали участь в АТО на сході країни, звільняли захоплені сепаратистами міста і села, відновлювали на звільнених територіях законність і правопорядок, стояли на смерть на шляху російської агресії. В умовах гібридної війни, яку Росія веде проти України, наші воїни правоохоронці захищають територіальну цілісність і безпеку держави не тільки на східному фронті, а й на всій території країни", – заявив спікер.

Втім, нацгвардійці проявляли героїзм не тільки на полі бою, а й у повсякденному житті. Так, 25 серпня 2017 року президент України  Петро Порошенко нагородив бійця, який врятував жінку після вибуху в Києві

Справа була так. 24 серпня капітан Національної гвардії України Сергій Добровольський повертався разом зі своїми товаришами по службі з пункту постійної дислокації їх батальйону, коли під час руху автобуса по вулиці Грушевського пролунав вибух – прямо між будівлею Кабміну і стадіоном "Динамо" ім. Валерія Лобановського.

"Проїжджаючи Кабінет Міністрів ми побачили, що з правого боку вулиці на пагорбі пролунав вибух. На наших очах, метрів за 15-20 попереду. Після вибуху жінка і чоловік впали", – розповів він.

Капітан Добровольський зупинив службовий автобус і разом з лейтенантом В. Ніконовим підбіг до постраждалих і надав їм першу медичну допомогу. За наказом капітана були виставлені сім військовослужбовців для охорони місця події, також були викликані "швидка" і наряд патрульної поліції.

Порошенко нагородив бійця медаллю "За врятоване життя".

"У Біблії говориться, що якщо врятував хоча б одне життя, значить заради цього треба було жити. Саме так вчинив нацгвардієць Сергій Добровольський, який вчора врятував жінку, яка постраждала від вибуху на вулиці Грушевського. Я був приємно здивований професійністю дій військовослужбовця: Сергій не розгубився, взяв ситуацію під контроль і надав першу необхідну допомогу. На моє тверде переконання, саме так повинен діяти український воїн", – написав Порошенко на своїй сторінок в Facebook.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти