Рада відмовилася надати опозиції права

8 квітня 2015, 12:15

Віра Холмогорова

Депутати проголосували за відхилення законопроекту

Верховна Рада України відхилила законопроект №0948 про опозицію. За дане рішення проголосували 228 народних депутатів.

Реклама

Після голосування народний депутат від Опозиційного блоку Нестор Шуфрич заявив, що опозиція продовжить боротися за надання їй прав і внесе новий законопроект.

Раніше Шуфрич також заявив, що неприйняття Радою закону про опозицію означатиме боязнь нинішньої влади опозиційної критики.

"Сьогодні буде розглядатися законопроект №0948 про парламентську опозицію", – сказав він, нагадавши, що документ був прийнятий у першому читанні раніше на вимогу тих, хто зараз представляє парламентську більшість, але тепер профільний комітет пропонує його відхилити.

"У мене питання до профільного комітету... Це цинізм!" – Підкреслив Шуфрич. На думку нардепа, це демонструє одне: "Влада боїться опозицію".

Реклама

Він нагадав, що законопроект отримав позитивний висновок Венеціанської комісії.

Нагадаємо, що цей документ визначає основи роботи парламентської опозиції, в тому числі порядок її утворення, права на представництво у керівництві Верховної Ради та інших органів держвлади, освіти опозиційного уряду і здійснення парламентського контролю. За основу законопроект ухвалила Верховна Рада ще попереднього, сьомого скликання. Але через дострокові вибори розглянути документ у другому читанні парламент вже не встиг.

Автори законопроекту також пропонують віддати опозиції посаду першого заступника голови Верховної Ради, а також право на керівництво комітетами: свободи слова та інформації; законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності; прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин; бюджету; регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України; правової політики; підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики; соціальної політики та праці; паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки; аграрної політики та земельних відносин; охорони здоров'я; науки та освіти. У комітетах, що не очолюють представники опозиції, опозиційні народні депутати мають право на посади перших заступників. При цьому посади розподіляються з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій у Верховній Раді.

В тренді
Чай з Гітлером пив не Бандера, а Молотов – націоналіст Іллєнко

Крім того, парламентська опозиція висуває кандидатури до керівництва низки держорганів. Голова, його заступник та секретар Рахункової палати та чотири контролери призначаються Верховною Радою за поданням опозиції, а перший заступник голови Рахункової палати і три контролера – за поданням парламентської більшості. До Ради Національного банку України Рада призначає чотирьох членів – за поданням опозиції, трьох – за поданням більшості. Два члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення також призначаються парламентом за поданням опозиції, два – від парламентської більшості. До Вищої ради юстиції один член призначається за поданням опозиції, два – за поданням парламентської більшості. Кандидатуру голови Держфінмоніторингу також висуває опозиція, а першого заступника та двох заступників призначає прем'єр.

Кількість кандидатур від парламентської опозиції при формуванні персонального складу державних органів визначається з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій.

Реклама

Крім того, опозиція формує Опозиційний уряд, який проводить постійний моніторинг діяльності Кабінету Міністрів, інших органів виконавчої влади та їх посадових осіб, а також контролює розробку проекту Держбюджету. Глава Опозиційного уряду має право брати участь у засіданнях Кабінету Міністрів України.

На засіданнях парламенту уповноважений представник опозиції має право на виступ до 5 хвилин по будь-якому питанню порядку денного. Один день протягом сесії відводиться для розгляду питань, визначених парламентською опозицією, які включаються до порядку денного без обговорення і голосування.

У парламентську опозицію входять фракції і окремі депутати, які не увійшли до парламентської більшості і подали заяви про перехід в опозицію, при цьому вони не згодні з офіційними політичним курсом парламентської більшості та Кабінету Міністрів України. Якщо депутати або фракції не увійшли в більшість, але і не заявили про входження в опозицію, опозицією вони не вважаються.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти