Ексклюзивне інтерв'ю Петра Порошенка: Після голосування щодо валютних кредитів політики очікували зустріти оплески, а отримали "холодний душ"

3 липня президент України Петро Порошенко дав ексклюзивне інтерв'ю телеканалу "Україна". Інтерв'юером став ведучий інформаційно-аналітичної програми "События недели" Олег Панюта

— Перше запитання стосується бурхливих подій у парламенті цього тижня. У нас є можливість спостерігати наступне: були гучні відставки, були кадрові призначення, які довго чекали, і уряд, і країна, були законопроекти, які прийняті, нарешті, і, сподіваємося, поліпшать життя в нашій країні. Є законопроекти, які можуть суттєво ускладнити співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Як Ви оцінюєте тиждень, який був у парламенті?

— Я думаю, що цей тиждень був визначальним. І, дійсно, парламент зробив велику частину позитиву. Я вважаю, що дуже оптимістично виглядала позиція щодо призначення та підтримки мого представлення на посаду голови Служби безпеки Василя Грицака — бойового генерала, який продемонстрував свої найкращі бойові здібності, захищаючи безпеку країни. І цифра 340 голосів, на перший погляд, у мене ще вчора зранку викликала позицію, що парламент може об'єднуватися, може демонструвати скоординовану й ефективну роботу. Я вважаю, що до позитиву парламенту можна віднести і, нарешті, прийняття закону про національну поліцію, який дозволить перетворити пострадянську міліцію — несправедливу, корумповану, неефективну, спрямовану проти людини, в ефективно працюючий механізм захисту цивільних прав і свобод. Точніше, прав і свобод громадянина. Той факт, що на сьогодні дуже добре обізнані і кваліфіковані фахівці її розробляли і будуть імплементувати систему реформування національної поліції в життя, дає серйозні підстави для оптимізму. Вже завтра, 4 липня, ми будемо презентувати в Києві перший реально працюючий проект патрульної поліції. Кожен зможе на власному досвіді переконатися, в чому полягає відмінність між корумпованою системою ДАІ та патрульною поліцією, яка стане на захист прав і інтересів, свободи громадян. Було ще кілька важливих речей. Це реальний запуск реформування прокуратури. Голосування вчора за закон про остаточний запуск, який дасть можливість генеральному прокурору, Давиду Сакварелідзе — заступникові генерального прокурора, який відповідає в прокуратурі за реформи, почати реально створену реформовану прокуратуру, яка зможе виконувати ті завдання, які ставить перед нею суспільство.

Реклама

— Не всі депутати прийняли цей закон.

— Я думаю, що життя покаже, хто був правий. Але те, що мене дуже розчарувало і викликало велике хвилювання, стосовно майбутнього коаліції і майбутнього парламенту, так це те, що я побачив популістів-політиків, які, намагаючись сподобатися тій чи іншій частині суспільства, ставлять під загрозу існування фінансової банківської системи країни, стабільності економіки і роздають нездійсненні обіцянки. Чітко розуміючи, що буде просто несправедливо за рахунок коштів всіх платників податків задовольнити потреби 65 тисяч (тобто, менше, ніж десята частка відсотка) тих, хто не хоче, або іноді і не може обслуговувати валютні кредити. І де в банках є абсолютно чіткий і прозорий механізм, як це робити. Але чому я зрадів – так це абсолютно відповідальній позиції суспільства. Вчора після цього голосування політики, які очікували зустріти оплески суспільства, які думали, що вони дуже сподобалися і всі вийдуть їх вітати з квітами, насправді, отримали дуже "холодний душ" ненависті до такого старого типу політиків. І я пишаюся цим товариством. Я пишаюся українським суспільством, яке після Революції Гідності стало дорослішим і відповідальнішим. Мені дуже шкода, що політики не є гідними своїх виборців і свого суспільства. Я думаю, що дуже демонстративно зараз це відбувається в Греції. Дуже чіткі паралелі можна провести. Я дуже поважаю греків, люблю і ціную їхній народ. Я впевнений, що Греція є дуже унікальною країною. Але коли політики намагалися купити грецьких виборців, обіцяючи, що "ми не будемо нічого робити, ми перестанемо впроваджувати фінансову політику, ми не будемо проводити реформи, ми дамо можливість жити по-старому, і не будемо нічого змінювати, і за це не потрібно буде платити, тому що ми все вирішимо", — це вмить перетворилося на страшне безробіття, в довгі черги, заблоковану всю банківську систему: не одного окремого або декількох банків, а повністю паралізовану банківську систему, і поставило під загрозу існування країни. Я думаю, це прекрасна демонстрація тієї ціни, яку заплатить безвідповідальне суспільство, якщо воно повірить популізму безвідповідальних політиків. Я ще раз хочу сказати, що радію, що український працьовитий народ, українське відповідальне суспільство не повірило цим горе-політикам, обурилося і зустріло дуже жорстокою реакцією на цю безвідповідальну поведінку, яка була продемонстрована вчора. При цьому я не хочу нападати ні на одну політичну фракцію, тому що, насправді, безвідповідальні політики були в кожній з них. Але я можу сказати, що вони можуть зробити висновок, що виявилися негідними українського суспільства.

— Пане президенте, те, що відбувається в Греції, є яскравим прикладом того, чого у нас може не бути, якщо ми підійдемо до справи з розумом і почнемо діяти інакше — з одного боку. З іншого, ми, на жаль, за минулий рік дуже маленькими кроками просунулися вперед. Наприклад, у реформуванні судової системи. Останнім прикладом є судді, проти яких були порушені кримінальні справи, на даний момент продовжують працювати і вершити правосуддя. Це говорить про те, що неудосконалена судова система може "звести нанівець" дуже багато сил, які були покладені задля зміни країни. Що ж ми повинні зробити найближчим часом?

Реклама

— Якщо Ви почали говорити знову про Грецію, то я хочу Вам продемонструвати відмінність того, що я як президент, що українська влада робить, і того, що відбувається в грецькому уряді. Я не хочу давати їм оцінки, але саме в цьому ви можете переконатися. На сьогодні, ми за цей рік консолідували допомогу і солідарність всього світу навколо України своєю відповідальною та ефективною політикою. Греція весь час мала підтримку всього світу. Країна мала необмежений ресурс Європейського центробанку, мала необмежений доступ до програм Європейського Союзу, які передбачені для членів Європейського Союзу. Вони в десятки разів перевищують ті можливості, на які може розраховувати Україна. Греція внаслідок своєї не дуже відповідальної поведінки опинилася в ізоляції, коли вона намагалася шантажувати Єврокомісію. Для неї закрилися зовнішні ринки, і платити за це довелося народу Греції. І, з точністю до навпаки, зовнішні ринки для України були відкриті. Ми в умовах війни, кризи, анексії, в умовах виведення 25% промислового потенціалу вийшли на позицію, коли не допустили заборгованості по зарплатах, ми не допустили заборгованості по пенсіях, ми мобілізували сили. І вчора було прийнято рішення Міжнародного валютного фонду про надання Україні додатково 1,8 млрд доларів. Вчора я підписав закон, який дозволяє отримати 600 млн. євро макрофінансової допомоги, і все це – події одного тижня, який демонструє принципово різну поведінку.

Щодо корупції в суддівській гілці влади і корупції в цілому. Можу сказати, що перше, що ми повинні забезпечити, – це реалізувати право українців на справедливий, незалежний і неупереджений суд. Минулого тижня парламент знайшов у собі сили і проголосував за притягнення до відповідальності одного з керівників судової системи України, минулого тижня затримали двох суддів-хабарників. При цьому принципове завдання, яке я ставлю перед правоохоронною системою держави, – мене не цікавлять кримінальні справи. Ви більше не будете звітувати за кількістю порушення кримінальних справ. Мене цікавить результат. Результат повинен складатися з двох частин. Результат перший – це справедливість. Ті, хто бере хабарі, повинні опинитися у в'язниці. Крапка. Ніякого громадського осуду. Результат другий – боротьба з корупцією – це не просто відновлення справедливості. Боротьба з корупцією – це створення чесного, ефективного інвестиційного клімату. Оскільки інвестиції в Україну, а як результат інвестицій – зростання економіки, будуть тільки тоді, коли інвестор переконається, що корупції не буде. І тому півгодини тому новий голова СБУ мені доповів, що в Одеській області за одержання хабара затримано голову районної державної адміністрації. І сільський голова, який цей хабар приніс. Вчора було звільнено чотирьох керівників прикордонних підрозділів за підозру в контрабанді, приступили до розслідування. Рішучі кадрові зміни, включаючи і розслідування ситуації з Бурштину, що є потужним джерелом фінансування корупції. Відсторонені і затримані вчора три високопоставлені чиновники. І це буде продовжуватися щодня, поки не стане потужним щепленням для корупціонерів у вигляді невідворотності відповідальності за корупцію.

— Пане президенте, вчора у Львові ви також говорили про необхідність боротьби з контрабандою. Чому саме Львів? Чому саме зараз? Чи це все-таки елемент тієї самої боротьби зі старою системою?

Реклама

— Ми побачимо найбільш притаманні, які найчастіше повторюються, випадки корупції в тому чи іншому регіоні. У Львові була контрабанда на кордоні, і вчора ми знайшли спосіб і дали відповідні розпорядження, яким чином нам позбутися від левової частки випадків контрабанди, яка на сьогодні, подібна до ракової пухлини, паралізувала українське суспільство. Наприклад, позиція перша. Мною проведено низку консультацій з керівниками країн, які є на західному кордоні. З усіма – з президентом Румунії, з прем'єр-міністром Угорщини, з прем'єр-міністром і президентом Польщі, і з прем'єр-міністром і президентом Словаччини. На кожному відрізку кордону в найкоротший термін ми зробимо спільні пункти пропуску. Людині, яка перетинатиме кордон, не потрібно буде спочатку перевірятися у словаків, потім в українців. Вона віддає документи і документи повинні бути ідентичними – такі, з якими вона виїхала з Європейського Союзу. Вони будуть правдивими, вони отримають відшкодування ПДВ, і не можна буде підмінити документи – адже це будуть ті самі документи, які отримує Україна за розмитнення товару тут.

— Такий принцип єдиного вікна.

— Абсолютно. Це єдине вікно, єдиний пункт пропуску. Більше того, сьогодні ми зробимо крок назустріч прозорості дій української влади. І ніхто з Європейського Союзу не зможе більше звинуватити Україну в тому, що наші дії на кордоні будуть непрозорими – адже це буде механізм самого Європейського Союзу.

Були дані вчора відповідні розпорядження керівництву прикордонної служби, керівництву Державної фіскальної служби, яка відповідає за митний напрямок, керівництву СБУ, яка буде забезпечувати перевірку і контроль, і керівництву податкової міліції, яка перевіряє митників. Це буде дуже добре скоординовано в дуже короткий термін. І я не приймаю пояснень, що у нас "необхідно будувати приміщення, будівлю". По-перше, Європейський Союз готовий надати приміщення на своїй території для роботи наших прикордонників, включаючи використання сканерів і технічних засобів. Наголошую, що весь час, коли сканери з'являлися на території України, вони через тиждень виходили з ладу. Камери, які встановлювалися, вимикалися. І на сьогодні ми зробимо все, щоб мати спільний механізм контролю. Більше того, вчора після спілкування з низкою губернаторів мною був запропонований дуже цікавий механізм, який ми повинні внести в закон про державний бюджет. Якщо в порівнянні з плановими показниками митниця збирає більше податків, частина цих надходжень буде використана для будівництва доріг того регіону, в якому митниця перевищила свої показники. Щоб таким чином мотивувати місцевих: "Друзі, не працюйте на контрабанді, будете мати гарні дороги". Ми у Львівській області, оскільки нарада проходила у Львові, вирішили, що частина цих коштів буде спрямована на будівництво дороги Львів-Славське, будівництво дороги між Галичиною і Волинню. В Одесі (у середу я планую провести нараду), в тому числі, використовувати досвід нового одеського губернатора Михайла Саакашвілі з вивчення ситуації щодо "прозорого офісу" юстиції, де без контакту з чиновником людина зможе отримати всі види адмінпослуг, і за твердженням плану першої прозорої зони митниці. Вона повинна бути створена в найкоротший термін. І якщо буде досягнутий результат, коли надходження коштів буде значно збільшено за рахунок контрабанди, яка буде виведена "на світло" і залучена до держбюджету, то ці кошти будуть спрямовані на будівництво дороги між Одесою і Болгарією. На сьогодні нею не можна користуватися. У нас буде зустріч з нашими болгарськими колегами, і ми зробимо все можливе для того, щоб ці гроші були спрямовані на дорожнє будівництво, і люди відчули, що за цей рік щось змінилося.

— Ви згадали про Михайла Саакашвілі. Відчувається, що ви як президент дозволили новому губернаторові, керівникові Одеської адміністрації, всілякі інновації, щоб показати, що ця країна може змінюватися. У народі ще жартують: кого ще зніме Саакашвілі? Чому у вас така довіра до пана Саакашвілі?

— У мене є довіра до багатьох голів державних обладміністрацій. У мене є довіра до пана Райніна, який дуже ефективно працює в Харкові, я задоволений Олегом Михайловичем Синюткою у Львові, де було продемонстровано дуже рішуче бажання зробити кроки до наведення порядку. Я впевнений, що і пан Коровій добре себе проявляє. Я задоволений великою кількістю губернаторів, у яких є ініціатива. Але не мовчіть, залучайте суспільство собі на допомогу. Публічно пояснюйте свої дії, тому що суспільна підтримка — це ключовий і необхідний компонент реформ. Якщо суспільство підтримає вас, ви досягнете результату.

Подивіться ситуацію з авіаслужбою. У нас є дві принципово різні моделі функціонування авіації. Перша – це "відкрите небо", це конкуренція, це коли приходить той, хто хоче, а перемагає той, хто запропонує якісні і дешеві послуги. Українці заслужили право на дешеві та якісні перевезення. Другий формат – консервація під одного перевізника і створення йому неконкурентних вигод. На жаль, з тієї інформації, що я отримав, керівництво Державіаслужби, урядового органу центральної виконавчої влади, який це все організовує, на жаль, виявилося прихильником другої, неконкурентної моделі. Коли я це все побачив, я запропонував міністру і переговорив з прем'єр-міністром для того, щоб під час розслідування діяльності голова Державіаслужби був усунений, і профільні експерти забезпечили реалізацію програми "відкрите небо" з ефективною допомогою міністра. Міністр Андрій Пивоварський є прихильником позиції "відкрите небо". І ми надалі будемо презентувати перевагу цієї моделі в Одесі. Все дуже просто. Поясніть людям, отримаєте їхню підтримку. Чи може підтримка вимірюватиметься кількістю переглядів сюжетів на Youtube? Іноді так! Коли за один день ти набираєш мільйон переглядів, швидше за все, це і є формат підтримки тієї чи іншої ініціативи. Мені було дуже приємно, що ми тут же ввечері зібралися з міністром і з губернатором, тут же прийняли рішення про відсторонення, тут же була сформована позиція відповідного комітету Верховної Ради, і ми на сьогодні не збираємося втрачати жодного дня, жодного тижня для того, щоб проводити ці реформаторські кроки. Мені дуже приємно, що це оцінює відповідальне суспільство.

— Пане президенте, ви згадали те, що місцеві громади зможуть використовувати додаткові кошти від митних надходжень. Розширення повноважень місцевих громад – це один з елементів змін до Конституції, які ви внесли в Верховну Раду. Що ще істотно зміниться для нас, українців, і чому противники цих змін закидають вас, що в цій редакції суттєво збільшені президентські повноваження?

— По-перше, я щасливий, що цих супротивників практично немає. Супротивники, як правило, – це політики, які хочуть "нагріти руки" на цій грі. І це дуже небезпечно. Я пишаюся тим, що децентралізація отримала тверду й істотну підтримку суб'єктів місцевого самоврядування. Це ті, на кого спрямовані ці зусилля. Бо саме на них припадає значна частина повноважень, саме їм буде передана значна частина грошей, і саме з них спитають люди, наскільки ефективно вони працювали. Ще раз хочу звернути увагу: децентралізація – це не мета, децентралізація – це тільки засіб, засіб підвищення відповідальності і можливостей громад. Є таке складне слово: субсидіарність. Я дуже сподіваюся, що через півроку люди не тільки вивчать його, але і зрозуміють. Що таке субсидіарність? Це коли базовий рівень місцевого управління – громада (об'єднання громадян, які живуть разом), отримує стільки влади і стільки грошей, і стільки повноважень, скільки може переварити. Все, що може бути вирішено на території громади, має бути вирішено там. І не потрібно запитувати дозвіл ані району, ані області, ані Києва. Тому що саме їм видніше, як краще використати кошти. І якщо ви це зробили неефективно, то тут найкоротша дорога до відповідальності. Наблизити владу і народ на відстань витягнутої руки і підвищити відповідальність. Впевнений у тому, що раніше ця система функціонувала неефективно, незважаючи на те, що ці повноваження належали президентові й уряду. Вперше за 23 роки президент не "натягує" на себе повноваження обласних і районних адміністрацій, які відповідають за все: за програму економічного розвитку, за бюджет, за програму соціального розвитку, культурного розвитку і т. д. Зараз, друзі мої, це все ваше. Самі обирайте голову виконкому на засіданні вашої районної ради, самі ставте йому завдання і самі запитуйте результат. Самі контролюйте збір податків для того, щоб економіка не тікала в тінь. Не зберете податки – не потрібно в Києві шукати відповідальних. Ваші виборці матимуть можливість пред'явити вам ці претензії тут і зараз. Саме тому я вважаю, що ця система буде більш ефективною. Дуже важливо підкреслити, що ми вивчили повністю і впровадили польський досвід. І дуже важливо, особливо для тих, хто критикує, що ця модель отримала велику підтримку Венеціанської комісії, Ради Європи, наших іноземних партнерів, наших польських партнерів, які є взірцем для впровадження. І сьогодні не потрібно переливати з пустого в порожнє, потрібно йти і працювати. Я сподіваюся, що за два тижні Верховна Рада України знайде в собі сили проголосувати за імплементацію цих змін, а Конституційний суд схвалить їх, і ми зможемо на осінь вийти зі змінами до Конституції, які будуть першим революційним документом, що стосуються перерозподілу влади на місцях.

— Пане президенте, ви говорили про те, що необхідно поставити заслін для контрабанди на західних кордонах. Ми також будуємо бар'єр (рубіж) на лінії зіткнення на Сході. Ми повинні захистити країну від озброєних людей, неконтрольованої контрабанди з тієї сторони. Але ми також цим кордоном можемо відгородитися від тих українців, які змушені перебувати на тимчасово окупованих територіях. Як нам захистити країну від бойовиків і надати можливість доставляти гуманітарну допомогу Червоному Хресту, Гуманітарному Штабу Ріната Ахметова, які змушені через всі перешкоди доставляти гуманітарну допомогу українцям?

— Я був кардинально незадоволений функціонуванням перевірок на лінії зіткнення. І це була одна з причин прийняття мною рішення про зміну керівництва Служби безпеки України, яка у нас безпосередньо відповідає за організацію цього процесу. Це повинен бути надійний заслін від диверсійно-розвідувальних груп, терористів, контрабанди, передачі зброї на лінії зіткнення. Але, разом з тим, для українців, які прийняли рішення провідати близьких, поїхали на могили батьків – подивитися і зробити все можливе для того, щоб реінтегрувати і повернути цю територію Україні, завершити окупацію, витиснувши звідти іноземні війська. Ми повинні з повагою ставитися до людей. Мною було дано розпорядження скасувати паперові перепустки. Виконання його затягувалося. Кілька днів тому Радою національної безпеки і оборони було прийнято рішення щодо кінцевого строку ліквідації паперових пропусків і взагалі контакту людини, яка при зустрічі з заявником реєструє документи для видачі електронного пропуску. Необхідно просто опустити в скриньку документи, і вони потрапляють за невеликий час в електронну систему. Вам по електронній пошті відповідають, що ви зареєстровані, і ви можете користуватися. Не треба принижувати людей. І необхідно подолати корупцію. Якщо ти не маєш можливості зустрітися з заявником – у тебе немає механізму, яким чином тобі передати корумповану мотивацію. Друга позиція – не повинно бути ніяких паперових пропусків. Сьогодні за моїм дорученням секретар РНБО Олександр Турчинов перебуває в зоні АТО, разом з начальником Генерального Штабу Муженком і разом з відповідними представниками Служби безпеки та прикордонників, які в короткі терміни отримали завдання остаточно налагодити цю систему і запустити її без паперової системи перепусток. Сьогодні вночі він повертається, і завтра я чекаю доповідь щодо впровадження в життя цих нових інструментів.

Дуже важлива ситуація щодо гуманітарних вантажів. Поставлене мною завдання: гуманітарні вантажі, гуманітарна допомога, яка оформлена відповідним чином, повинні мати "зелений" коридор. Її не повинні затримувати, не повинні влаштовувати штучних перепон щодо потрапляння в пункт призначення. Ми вже зробили це для гуманітарних вантажів Міжнародного Комітету Червоного Хреста, в якому також бере участь Україна. Повинен вам повідомити, що понад 50 вантажівок Міжнародного Комітету Червоного Хреста були спрямовані на окуповані території для допомоги найбільш вразливим верствам населення: заарештованим, хворим, дітям з дитячих будинків, шкіл. І контролюється, щоб ці продукти не опинилися в супермаркетах і на ринках. Більше того, дано доручення новому голові обласної державної адміністрації пану Жебрівському для того, щоб негайно приступити до організації торговельних майданчиків, які будуть розташовані відразу за лінією зіткнення (не виключаю, що в Мар'їнці, якщо там буде спокійно). Мар'їнка – це, фактично, передмістя Донецька. І кожен донеччанин зможе спокійно виїхати і купити. Заробляти ми нікому не дамо. Але якщо людина купить собі за українськими недорогими цінами продукти харчування, ліки та медикаменти – то будь ласка. Тому що підтримувати людей, які там живуть, – наша головна задача.

— Ви вчора у Львові повідомили про те, що Україна підтримує проведення Чемпіонату світу з шахів у Львові. Ви граєте в шахи? Вам це цікаво? Чи це, в першу чергу, цікаво країні і варто уваги українців?

— Я думаю, що в шахи грає кожна людина. Ми з вами поспілкувалися перед ефіром – нас дуже пригнічує, коли нас починають перемагати в шахи власні діти. Можу сказати, що мої діти в шахи грають краще, ніж я. Хоча можу сказати, що в молодості у нас з дружиною були дуже серйозні шахові баталії. Я, взагалі-то, більше виступаю за татамі (сміється). Я – майстер спорту з дзюдо. Я вважаю, що крім інтелектуального розвитку суспільства, зараз країна потребує і певної філософії дзюдо, коли ти повинен перемагати розумом у поєднанні з силою. Що стосується вчорашньої ініціативи, я можу сказати, що ми провели дуже ефективну дискусію за моїм дорученням з міським головою Львова Андрієм Садовим, з президентом Федерації шахів Капустіним, з міністром спорту Ігорем Ждановим. Необхідні були гарантії глави держави, і це мало вирішальне значення для визначення Світової Федерації шахів щодо проведення Чемпіонату – можу сказати, що ми конкурували з Китаєм. Було необхідно терміново вирішити частину бюрократичних і фінансових гарантій, які необхідні для проведення. Це зажадало мого втручання, і вчора за півдня вони були вирішені. Вчора після консультацій із секретаріатом FIDE президент FIDE повідомив мені, що вони прийняли рішення передати право на проведення Чемпіонату світу з шахів серед жінок шаховій столиці України — Львову. Ще з радянських часів Львів був батьківщиною численних світових чемпіонів-шахістів. Можу сказати, що дуже соромно, коли останній сильний шаховий турнір у Львові проходив 30 років тому. Я вважав для себе справою честі повернути шаховий Чемпіонат до Львова, зробити все можливе, щоб це стало реальністю. Дано відповідні завдання уряду, ми чітко домовилися, яку частину зобов'язань візьме на себе міська рада і міський голова. І, я сподіваюся, що в кінці лютого — на початку березня жіночий Чемпіонат світу з шахів відбудеться у фантастичному місті Львові!

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51703.41

Bitcoin Cash (BCH)

263.46

Binance Coin (BNB)

380.9

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

26.03

Litecoin (LTC)

68.64

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти